رونمایی از کیت تشخيص بیماری لکه سفید میگو توسط معاون تشخیص و درمان دامپزشکی کشور

محمدهادی بحرینی
اسفند 14, 1402
مراسم رونمایی از کیت تشخيص بیماری لکه سفید میگو در مجتمع آزمایشگاهی شاخه زیتون لیان بوشهر با حضور دکتر محمد سبحانی مطلق معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور و مسئولان استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرسی فنی و مجتمع آزمایشگاهی شاخه زیتون لیان؛ محمد سبحانی مطلق در نشست رونمایی از کیت تشخيص بیماری لکه سفید میگو در مجتمع آزمایشگاهی شاخه زیتون لیان و در جمع مسئولان استانی اظهار داشت: فعالیت‌های دانش بنیان و نوپدید در تمامی موضوعات دامپزشکی در دستور کار قرار دارد و راهبرد سازمان دامپزشکی کشور حمایت از تولیدات داخلی و نوآورانه است.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور افزود: حمایت از تولیدات نوآورانه اعم دارو و مواد بیولوژیک، واکسن، مکمل‌ها و کیت‌های تشخیصی و ارتقا آنها به سطح استانداردهای بین‌المللی را وظیفه خود می‌دانیم.

سبحانی مطلق تأکید کرد: مجموعه‌های تولیدی همت خود را در راستای قطع وابستگی‌ها و حرکت به سمت تولیدات نوین به پیش ببرند و این نگاه را در تمامی حوزه ها داشته باشیم.

وی اشاره کرد: تولیدات جدید، علاوه بر جنبه‌های درمانی، جنبه اقتصادی نیز دارد و به طور مثال تولید کیت جدید تشخیص بیماری لکه سفید با دقت بالاتر و حساسیت بیشتر می‌تواند در تشخیص سریعتر بیماری و جلوگیری از تلفات نقش مهمی در اقتصاد و تولید میگو داشته باشد.

مسعود محبوبی نیز در این نشست افزود: یکی از صنایع بسیار حساس و مهم در کشور، صنعت آبزی پروری (پرورش میگو) است که بخش عمده‌ای از مزارع پرورشی در جنوب را شامل می‌شود و این صنعت در دهه‌های قبل به دلیل گسترش بیماری‌های مختلف میگو با تهدید جدی روبه رو بوده و خسارت‌های مالی بسیاری را تحمیل کرده است.

مدیرعامل شرکت بازرسی فنی و مجتمع آزمایشگاهی شاخه زیتون لیان خاطر نشان کرد: با توجه به هزینه‌های بسیار زیادی که متوجه بخش خصوصی و دولتی در صورت مواجه شدن با بیماری می‌شود، تشخیص سریع و به موقع عوامل بیماری‌زا جهت جلوگیری از گسترش آن، ضروری به نظر می‌رسد. وی افزود: در میان روش‌های تشخیصی مختلف، امروزه استفاده از روش‌های مولکولی برای تشخیص بیماری میگو به طور وسیع کاربرد دارد. روش PCR با توجه به سرعت و دقتی که دارد از سایر روش‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. به طوری که با استفاده از این روش تشخیصی، می‌توان در همان مراحل اولیه وجود بیماری در محیط را تشخیص داد و با ایجاد شرایط قرنطینه از گسترش بیماری جلوگیری کرد.

محبوبی یادآور شد: با توجه به دشواری‌های موجود در خصوص واردات کیت، شرکت دانش بنیان بازرسی فنی و مجتمع آزمایشگاهی شاخه زیتون لیان با همت پرسنل واحد تحقیق و توسعه و بیولوژی مولکولی این مجموعه و با بررسی‌های علمی و تلاش گسترده، تصمیم به اختراع کیت تشخیص لکه سفید میگو با تکنیک Multiplex Real-time PCR گرفت و منتج به دریافت گواهی ثبت اختراع شد.

وی در پایان افزود: این روش بسیار حساس‌تر و دقیق‌تر از روش Nested PCR است؛ به طوری که کیت طراحی شده قادر به تشخیص یک کپی از ویروس در نمونه مورد آزمون است.

گفتنی است این اختراع ملی در زمینه ژنتیک، زیست شناسی سلولی مولکولی، علوم آزمایشگاهی و شیلات کاربرد دارد و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اشتراک‌گذاری این نوشته:

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه